Osteosarkom

Osteosarkom

Osteosarkom, kemiklerde ortaya çıkan agresif bir tür kanserdir. Genellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Osteosarkom, kemik dokusunun içinde hızla büyüyen ve yayılan anormal hücrelerin oluşmasıyla karakterizedir.

Osteosarkom, genellikle uzuvlardaki büyüme plakları veya kemiklerin büyüme bölgelerinde başlar. En sık etkilenen bölgeler genellikle diz, üst kol, üst bacak veya pelvis (leğen kemiği) gibi uzun kemiklerin yakınındaki bölgelerdir. Osteosarkom nadir görülen bir kanserdir, ancak diğer kanser türleriyle karşılaştırıldığında genellikle daha agresif seyreder.

Osteosarkomun belirtileri arasında kemik ağrısı, şişme, kırıkların kolaylıkla meydana gelmesi ve hareket kısıtlamaları bulunabilir. Bazı durumlarda, kanser kemik dışına yayılabilir ve diğer organlara, özellikle akciğerlere, metastaz yapabilir.

Osteosarkom teşhisi genellikle bir dizi görüntüleme testi (röntgen, manyetik rezonans görüntüleme-MRG, bilgisayarlı tomografi-BT) ve doku örneği (biyopsi) ile konulur. Tedavi genellikle cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapiyi içerebilir. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmeyi veya büyümelerini durdurmayı hedefleyen ilaçların kullanılmasını içerir. Cerrahi müdahale, tümörü çıkarmayı ve sağlıklı dokuyu korumayı amaçlar. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanılmasını içerir.

Osteosarkom teşhisi konulduğunda, uzman bir sağlık ekibi tarafından yönlendirilen tedavi planı oluşturulmalıdır. Erken teşhis ve uygun tedavi, osteosarkomun sonuçlarını iyileştirme şansını artırabilir.

Uyuz Hastalığı

Uyuz Hastalığı

Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Belirtileri Nelerdir? Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei

Gastroenterit

Gastroenterit

Gastroenterit, mide ve bağırsakların iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir sindirim