COVID-19 ve Koku Kaybı: Nasıl Geri Kazanabilirsiniz?

COVID-19 ve Koku Kaybı_ Nasıl Geri Kazanabilirsiniz

COVID-19’un yarattığı en yaygın yan etkilerden biri olan koku kaybı (anosmia), milyonlarca insanı etkilemektedir. Koku, tehlikeyi algılama, anıları depolama veya tetikleme, tatları ayırt etme veya bir öğünde iyi hissetme kimyasallarına bir dalga alma yeteneğini kazandırır. Bu yazıda, Harvard Health Letter’dan alınan verilere dayanarak koku kaybının nedenlerini, sonuçlarını ve onu geri kazanmanın yollarını tartışacağız.

Neden Koku Kaybı Yaşanıyor?

Koku duyusu, burun boşluğundaki binlerce duyu hücresi sayesinde mümkündür. Bu hücreler, kokuları algılar ve bilgiyi koku sinirleri aracılığıyla beyne gönderir. Bu sinirler inflamed veya hasar gördüğünde, koku duyunuzu kaybedebilirsiniz. Anosmia’nın nedenleri arasında burun polipleri, sinüs problemleri, baş travması, kemoterapi yan etkileri, beyin tümörleri, Parkinson gibi nörolojik durumlar veya COVID-19 gibi viral enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Koku Kaybının Sonuçları

Koku kaybının ciddi sonuçları vardır. Tehlikeli kokuları algılama yeteneğinizi kapatır ve aynı zamanda yiyecekleri tatma ve takdir etme yeteneğinizin büyük bir kısmını çalar. Tüm yiyecekler karton gibi tadıyorsa, yemekten alınan zevki kaybedersiniz. Dr. Bhattacharyya, “Hayat kalitesini etkiliyor” diyor.

 

COVID-19 ve Koku Kaybı

 

Kokunuzu Geri Kazanma Şansınız Var Mı?

Eğer anosmia’nız kronik bir nörolojik problem, Parkinson hastalığı gibi bir durumdan kaynaklanıyorsa, koku duyunuzu geri kazanma şansınız pek yüksek değil. Ancak anosmia, COVID-19 gibi geçici bir durumdan kaynaklanıyorsa, birkaç ay içinde koku duyunuzun geri dönme şansı daha yüksektir.

Koku Eğitimi

Eğer koku duyunuzu kaybettiyseniz, geri gelmesini beklemeyin. Dr. Bhattacharyya, “Daha önce kokunuzu geri getirmek için altı ay beklemeniz gerektiğini söylüyorduk. Ancak şimdi, vücudun iyileşme sürecini aktive etmek için mümkün olan en kısa sürede koku eğitimi terapisine başlamanızı istiyoruz.”

DoktorNow İle Koku Kaybı Konusunda Destek Alın

DoktorNow, koku kaybı yaşayan bireyler için uzman sağlık danışmanlığı sağlar. Eğer koku duyunuzu geri kazanmakta zorlanıyorsanız, DoktorNow’un sunduğu telemedikal hizmetlerden yararlanarak profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Not: Bu makale, Harvard Health Letter’dan alınan bilgilere dayanarak oluşturulmuştur ve bilgilendirme amaçlıdır. Medikal bir tavsiye veya teşhis olarak değerlendirilmemelidir. Koku kaybı yaşayan bireylerin, doktorlarına danışmaları önerilir.